agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 lajme shkurt nga mjeksia

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
beniPosts : 30
Join date : 2009-07-05

PostSubject: lajme shkurt nga mjeksia   Mon Nov 02, 2009 2:15 pm

teme ku mund te shkruani me 2-3 rreshta ndonje lajm qe mund te keni lexu ne gazete ose internet...nuk ka nevoje te jete i gjate...fundja fundit edhe rezultatin po te jepni boll eshte...
kush ka mundesi me e thene edhe ne anglisht mire do bente,per darken...


Zemra artificiale.

Behet fjale per zemer totalisht artificiale dhe jo per zemra te modifikuara. Ne USA deri jane bere 14 operacione te tilla.
Persa i perket Italise kete nisme e ka marre Spitali i universitetit te Padoves. I njejti spital qe ne 1985 beri trasplantin e pare te zemres ne Itali.

Megjithate kjo zemer nuk mund te zevendesoje ate normalen per nje kohe shume te gjate. Dhe nje problem tjeter eshte pesha e saj qe eshte 800 gram, kurse nje zemer normale shkon te 250-300 gram.Mice with an animal form of multiple sclerosis displayed slowed disease progression when scientists blocked the activity of a hormone called leptin, found primarily in fat cells.

They report that leptin blockage can alter the autoimmune encephalomyelitis symptoms in mice.

How they did it?

Using anti-leptin antibodies or disabled leptin receptors, they effectively blocked leptin production in mice with autoimmune encephalomyelitis.

The result:
slowed autoimmune encephalomyelitis disease progression

In fact NS-6 they are an italian team, of the Universita di Napoli in Napoli.

PS.
Mund te futim tema dhe ne gjuhen angleze apo eshte e domosdoshme vetem ne shqip?
Pyes pasi me pelqen te mare pjese por do kerkonte shume kohe ta perktheja ne shqip dhe s'besoj se koha me lejon.

Respekte
minjte me nje forme shtazore te sklerozes multiple kane paraqitur nje ngadalesim te perparimit te semundjeskur shkencetaret bllokuan aktivitetin e nje hormoni te quajtur leptine,qe gjehet kryesisht ne qelizat dhjamore.ato treguan se bllokimi i leptines mund te ndryshoje simptomat e encefalomielitit autoimun.duke perdorur antitrupa anti-leptine si dhe receptore te leptines te c'aktivizuar,ato arriten te bllokonin prodhimin e leptines ne minjte me encefalomielit autoimun.rezultati nga dalsim i perparimit te semundjes.
Back to top Go down
View user profile
 
lajme shkurt nga mjeksia
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Lajme nga Maqedonia-Ilirida
» Lajme nga Lugina e Preshevës
» Lajme taze nga KEK-u!
» Kush është vajza të cilën në 19:30 e presin në “randez-vous” mbi tre milionë shqiptarë!
» Kastriot Myftaraj: Të vërtetat e panjohura të sigurimit të shtetit

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Shkencat Natyrore dhe Matematika :: Mjekësia / Medicine-
Jump to: