agoonny

download .
 
HomeCalendarFAQSearchMemberlistUsergroupsRegisterLog in

Share | 
 

 8) Sii Te Krijojm Nje Meny me Stil Si Te Vistes

Go down 
AuthorMessage
agoonny
Admin
avatar

Posts : 192
Join date : 2009-06-25

PostSubject: 8) Sii Te Krijojm Nje Meny me Stil Si Te Vistes   Sun Oct 25, 2009 4:09 am

--------------------------------------------------------------------------------

Ky eshte nje tutorial qe tregon si te krijojm nje meny te stilit te Vistes ne Photoshop.

Fillimisht krijojm nje dokument te ri me dimensioni 800 x 30 px.

Ngjyren e Background e bejme te zeze.

Krijojme nje layer te ri dhe selektojme afer gjysmen e menys

Ne pjesen e selektuar terheqim me Gradient ngjyren e bardh dhe bejme Outpacityn e Layerit rreth 50%

Tah fillojme krijimin e butonave.

Krijojme nje form te butonit ne skajin e majte ne nje layer te ri me njgyr te zeze

Tash duke mbajtur CTRL e shtypur ne Layerin e 2 pra ty ku kemi te vendosur butonin klikojme me tastin e majte te mausit.

Tash pasi qe kemi selektuar butonin si ne foton e mesiperme shkojm keshtu:

Select > Modify > Contract

Dhe ne hapsiren qe na paraqitet shkruajm 1 px.

Do ta shihni qe selektimi eshte ngushtuar per 1 px.

Tash si ne foton ne vazhdim krijoni nje layer te ri dhe terhiqeni Gradient nga posht lart kesaj radhe me outpacity te Layerit 50%:


Tash perserisim hapim per selektim:

Select > Modify > Contract

Dhe ne hapsiren qe na paraqitet shkruajm 1 px.

Do ta shihni qe selektimi eshte ngushtuar per 1 px.

Dhe shtypim tastin Delete.


Tash ne layerin qe kemi vizatuar Butonin ne fillimi klikojm me te djathten dhe zgjedhim Blending Options.

Ne Blending Options zgjedhim keto opsione:

Ne Stroke japim keto opsione:

Tani pas kryerjes se ketyre hapave me sukses duhet te kemi kete:

Tash bejme efektin e gjamit butoin njejte sikurse Backgroundit vetem se ksaj radhe outpacityn e layerit e leni 35%.

I shtoni tekstin tuaj dhe i shtoni butonat tjere.

Tash me imagjinaten tuaj tentoni ti shtoni dicka tjeter.
Cool Exclamation
Back to top Go down
View user profile http://agoonny.darkbb.com
 
8) Sii Te Krijojm Nje Meny me Stil Si Te Vistes
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
agoonny  :: Bota e Informatikes :: 2D Graphics & 3D Graphics-
Jump to: